Každý kto sa aktívne venuje niektorému zo športov tiež dobre vie aké je to dostať kŕč do svalu. Nemáme teraz na mysli len taký obyčajný čo stačí mierne namasírovať. Ale ten druh kŕča kedy máte pocit že vám sval chce doslova vyskočiť z tela. A teraz nám isto dáte za pravdu že v tej chvíle by ste dali čokoľvek len aby to prestalo. Príčin môže byť samozrejme oveľa viac ako len nedostatok minerálov v tele. Ale predsa len je lepšie byť pripravený ako potom ľutovať.
Kebyže sa teraz spýtate hocikoho kto pravidelne trénuje, aké látky sú dôležité. Môžete si byť istý že vymenuje s najväčšou pravdepodobnosťou vápnik, zinok či železo. Je to preto lebo o horčíku, alebo keď chcete magnéziu sa už toľko nehovorí. A pritom je to základný minerál ktorý zabraňuje tvorbe svalovej horúčky.. Nehovoriac o ďalších priaznivých účinkoch ako je zlepšenie učenia sa, či lepší spánok. Čo len napomáha ku lepším výkonom pri tréningu. A je už jedno či sa venujete futbalu alebo trebárs golfu. V posledných rokoch prebehlo množstvo výskumov ktoré dokázali že aj malý pokles niektorých z minerálov môže mať až kritický vplyv na výkonnosť ako takú. Práve preto by ste mali dbať na to aby bola vaša strava čo najviac vyvážená a nepodliehali ste každý mesiac nejakej super diéte, alebo raw strave ako je tomu trendom v súčasnosti.
A na záver trocha chémie. Tú je ťažké nemilovať. Magnézium by sme vám vedeli opísať ako biely kov ktorého oslnivý lesk je ťažké si nevšimnúť. Pričom ide o druhý najrozšírenejší minerál n našich bunkách a to hneď po draslíku. Lepšie povedané, naše telo obsahuje okolo 57 gramov tohto prvku. Presnejšie vo forme iónov. Tieto prvky sa nachádzajú najme v kostiach alebo napríklad aj v samotnom tkanive. Pričom v samotnej krvi tvoria menej ako 1% . Preto ešte a dúfame že naposledy vám zopakujeme že ak sa chcete vyhnúť kŕčom a mať kvalitný spánok, nezabúdajte na príjem minerálov a to v potrebnom rozsahu a nie iba na základe nejakého uletené-ho fitness plánu na silnejší rast svalov alebo raw diéty a podobné nezmysli.