Nezařazené

Záhradkárčenie pre lenivcov


Chcete bohatú úrodu, no na druhej strane plánujete dovolenku a dennodenná starostlivosť o vašu záhradu je jednoducho na príťaž. Nemusíte mať žiadne výčitky svedomia. Podobnú dilemu zažíva asi polovica populácie. Ak nie viac ako polovica. Ak do tejto skupiny lenivých záhradkárov patríte i vy, určite oceníte spôsob, ako si môžete zeleninu dopestovať aj s minimom námahy.

chata

Tento spôsob nachádza odpovede v permakulúre. Toto cudzie slovíčko môžeme preložiť ako trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. V slovenskej literatúre môžete naraziť aj na výraz ako bezúdržbová záhrada. V oboch prípadoch hovoríme o spôsobe pestovania, pri ktorom musíte vynaložiť iba minimum úsilia. Základom je zdravý, sedliacky rozum.

„Sedliacky“ rozumej logický

Pod výrazom zdravý sedliacky rozum rozumieme to, že zbytočné úkony, ktoré sme si v našich záhradách zvykli robiť, nahradíme logickými postupmi.
Jedným z nich je napríklad mulčovanie.Ak totiž prikryjete zem prírodným materiálom, poprípade kartónom, zabránite rásť burine a zároveň v pôde udržíte potrebnú vlhkosť. Takéto políčka stačí zaliať iba pri dlhodobom suchu a niekedy ani to nie. Takouto drobnosťou, ste vyriešili pletie, hnojenie aj zalievanie záhonov. Dobré čo?

Druhým spôsobom ako pestovať bez námahy, je slama, alebo seno. Tento materiál dokonale nahradí pôdu. Zeleninu nemusíte hnojiť, ani tak často zalievať. Po niekoľkých rokoch, sa slama navyše premení na úrodný humus. Asi sa pýtate odkiaľ vezme zelenina živiny. V skutočnosti ich najviac čerpá zo vzduchu, takže jej nebudú chýbať. Časť získa aj zo samotnej slamy. Týmto spôsobom môžete, ale taktiež iné plodiny, ako napríklad paradajky, jahody, či papriku.

sazenice

Pestovanie plodín s minimálnou starostlivosťou pozná mnohé ďalšie techniky. Tieto dve, ktoré sme spomenuli vyššie, však patria k tým najefektívnejším a zároveň i najjednoduchším. Ak sa vám zapáčili, nebojte sa ich vyskúšať už tento rok.